Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYJAZD EDUKACYJNY - ŚLADAMI CARAVAGGIO - NAUCZANIE PRZEZ ZACHWYT

WIEDEŃ - SIRMIONE - MIASTECZKO CARAVAGGIO - MEDIOLAN - FLORENCJA - RZYM - WATYKAN

banner.jpg

 

W terminie 24.04 - 29.04.2019r. 52-osobowa grupa młodzieży szkolnej pod opieką mgr Kariny Michalczyk, mgr Joanny Nowrot, mgr Aleksandry Klimas i dr Jacka Kurka uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym pn. Śladami Caravaggio - Nauczanie przez zachwyt.

Nasza wycieczka rozpoczęła się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, gdzie widzieliśmy między innymi prace Caravaggia: „Madonna Różańcowa”, „Cierniem Koronowanie”.  Następnie wyruszyliśmy do Włoch, przejechaliśmy fantastyczną trasą krajobrazową Górnej Adygi, wzdłuż Gardy, największego i najczystszego jeziora Włoch, zwiedzaliśmy Sirmione - położone w regionie Lombardia, tuż przy granicy z regionem Wenecja Euganejska. Kolejno zwiedzaliśmy miasteczko Caravaggio - to rodzinne miasto bohatera naszego pleneru, sławnego włoskiego malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610). Miasteczko przyciąga tysiące turystów z uwagi na pobliskie Sanktuarium Matki Bożej od Źródła (Santa Maria del Fonte). Następnie trasa naszej wycieczki prowadziła do Mediolanu - miasta w którym rozpoczęła się twórcza droga Caravaggia. Zwiedzaliśmy miejsca związane z Jego twórczością: Pinakoteka Ambrozjańska - „Kosz z owocami” i Zamek Sforzesco. W kolejnym dniu trafiliśmy do Galerii Uffizi we Florencji - jednego z najstarszych muzeów w Europie. Podziwialiśmy wspaniałe zbiory jak i ciekawą budowlę składającą się z dwóch prostokątnych budynków połączonych trzecim, wychodzącym nad rzekę Arno.
W końcu trafiliśmy do Rzymu, gdzie Caravaggio pozostawił po sobie najliczniejsze dzieła malarskie. W programie zwiedzania: Galeria Borghese - dzieła „Chłopiec z koszem owoców”, „Chory Bachus”, „Madonna Giermków”, „Św. Hieronim piszący”, „Dawid z głową Goliata” oraz Zakrystia kościoła Santa Maria della Concezione - „Św. Franciszek medytujący”, Palazzo Berberini - trzy dzieła w Galerii Berberini, Galleria Doria Pamphili - „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu”, „Magdalena”, San Luigi dei Francesi - Caravaggio: cykl św. Mateusza w kaplicy Contarelli,  Bazylika Santa Maria del Popolo, kościół Santa Agostini - „Madonna pielgrzymów”. Na koniec zwiedzaliśmy Muzea Watykańskie - Pinacotece „Złożenie Jezusa do Grobu”, Gallerię Corsini - „Św. Jan Chrzciciel na pustyni”oraz Muzea Kapitolińskie - Pinacotece  „Wróżenie z ręki”, „Św. Jan Chrzciciel dziecięciem”.

Pomysłodawczynią i organizatorem wyjazdu była Pani mgr Karina Michalczyk.