Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

AGATY I INNE MINERAŁY Z KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW

Kamienie Nowy Kościół.jpg


W dniu 18 kwietnia grupa jubilerów pod opieką pani: Izabelli Kornas, Beaty Hanslik-Janiszewskiej, Olgi Stawarskiej, wyjechała szukać wyjątkowych kamieni do Nowego Kościoła. Ta mała miejscowość na Pogórzu Kaczawskim (Dolny Śląsk), zasłynęła z występowania agatów. Część buł agatowych posiada pustki w środku, które są wypełnione drobnymi połyskującymi kryształkami kwarcu mlecznego, dymnego, rzadziej ametystu. Po samodzielnych, entuzjastycznych poszukiwaniach wymarzonych okazów, odbyły się warsztaty w pracowni geologa - Piotra Sarula. Uczestnicy wycieczki z zachwytem śledzili proces technologiczny, kiedy to podczas cięcia i oczyszczania szarych kamieni ukazywało się piękno tkwiące tam od milionów lat.
Wycieczka razem z geologiem odwiedziła również Sudecką Zagrodę Edukacyjną, to nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym uczestnicy dowiedzieli się więcej o przeszłości Ziemi. Zobaczyli ruchome makiety, gry edukacyjne i efektowne symulacje takie jak: ruch kontynentów, trzęsienie ziemi czy samodzielnie wywoływali powódź, zajrzeli do wnętrza wulkanu i przede wszystkim poznali fascynujący świat minerałów. Na długi czas zapamiętają, że minerały nas otaczają, są wokół nas, i to bardzo blisko tylko trzeba je dostrzec.
Uczniowie oraz nauczyciele zadowoleni wrócili do szkolnej pracowni jubilerskiej, gdzie zaczęli swoją przygodę z kaczawskimi agatami. Poddali je polerowaniu i mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy wspaniałe efekty ich pracy w pięknych pracach biżuteryjnych.