Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYSTAWA PLAKATÓW ROMANA KALARUSA

IMG_0107.jpg


W Galerii Absolwenta Katowickiego Plastyka prezentujemy prace profesora Romana Kalarusa. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia w ASP w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Twórczość z zakresu grafiki, malarstwa, rysunku, scenografii, projektowania. Profesor Roman Kalarus szczególnie ceniony jako twórca plakatów, wielokrotnie był laureatem krajowych i zagranicznych konkursów na plakat. Od lat prowadzi pracownię Projektowania Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Do najważniejszych nagród należą:
Biennale Plakatu Polskiego Katowice 1995 i 2001 | Grand Prix
Biennale Plakatu Polskiego Katowice 1977, 1979, 1987 i 1989 | nagrody fundowane
3. Festiwal Plakatu Kraków 2001 | 1 nagroda
Międzynarodowe Biennale Grafiki Użytkowej Brno 2002 | brązowy medal
Triennale Plakatu Toyama 2003 | brązowy medal
Współpracśuje za Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum”- scenografia i projekty lalek do sztuki „Kowal” Gustawa Morcinka nagrodzone zostały „Złotą Maską” w 2005 roku.
Za osiągnięcia artystyczne, pedagogiczne otrzymał w 2006 roku Nagrodą Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury.
Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Romana Kalarusa w 2007 Złotym Krzyżem Zasługi za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Jest współautorem i współrealizatorem (wspólnie z Joanną Piech) polichromii, malarstwa i witraży w kościołach pw. bł Karoliny Kózkówny w Tychach i Matki Kościoła w Katowicach.
Prace Romana Kalarusa znajdują się w zbiorach europejskich muzeów m.in. w Niemczech, Włoszech, Szwecji, Francji oraz Izraelu i Stanach Zjednoczonych.