Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYKŁAD DOKTORA JACKA KURKA

 

PANORAMA, KURTYNA, SZAŁ CZYLI JEDEN ROK ZE STU DWUDZIESTU TRZECH LAT

7 grudnia odbył się drugi wykład w ramach przygotowań do przyszłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Doktor Jacek Kurek swoim wystąpieniem przybliżył nam rok- 1894, kiedy to w Polsce otwarto Panoramę Racławicką, wystawiono po raz pierwszy w warszawskiej Zachęcie obraz olejny Władysława Podkowińskiego „Szał uniesień” oraz „Druid skamieniały” obraz Leona Wyczółkowskiego.

Był to czas ogromnego patriotyzmu, który naznaczony wojnami przejawiał się w malarstwie, muzyce, literaturze czy modzie. Tworzona sztuka rozbudzała uczucia patriotyczne, także wśród szerokiej rzeszy prostych ludzi, ponieważ mogła uniezależnić się od faktów historycznych. Dzięki sztuce czuliśmy się silnym narodem. Wykład rozbudził i nasz patriotyzm. Nikt już nie będzie marudził, dlaczego w naszej sztuce jest tyle martyrologii, ponieważ to jest nasza historia, nasza spuścizna, taki jest naród polski.

Bardzo dziękujemy panu doktorowi Kurkowi za odkrywanie naszych narodowych tajemnic. Czekamy z niecierpliwością na styczniowy wykład.