Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYKŁAD PROFESORA ROMANA MACIUSZKIEWICZA

prof.Maciuszkiewicz .png


23 listopada naszą szkołę odwiedził profesor Roman Maciuszkiewicz, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i czynny artysta malarz. Jego obrazy mogliśmy podziwiać na wystawie w październiku w szkolnej Galerii Absolwentów Katowickiego Plastyka. Podczas godzinnego wykładu na temat „Nadmiaru i umiaru w malarstwie” omówił różnorodności, kontrasty, jakimi oddziałują artyści na odbiorców. Zadał filozoficzne
pytanie: „Co jest lepsze - nadmiar czy umiar?”. Każdy z nas, zwłaszcza uczeń szkoły plastycznej, działając w sferze kulturalno-artystycznej, staje przed tym dylematem i nie jesteśmy ani pierwszymi, ani ostatnimi. Podsumowując wykład zobaczyliśmy, że na przestrzeni wieków malarze swoją emocjonalność wyrażali różnymi środkami przekazu, na zasadzie kontrastu: kolorów, form, kompozycji. Najważniejsze jest przesłanie - myśl zawarta w dziełach, aby odbiorca ją dostrzegł i trafnie odczytał. Na zakończenie wykładu pan Profesor zwrócił nam uwagę, że podczas odbioru dzieł najważniejsze są oczy, one jako pierwsze dostrzegają ciekawe, intrygujące nas obrazy, a dopiero później zastanawiamy się nad głębią przekazu. Bardzo dziękujemy Profesorowi Romanowi Maciuszkiewiczowi za przybycie, pogłębienie naszej wiedzy oraz wrażliwości.