Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa grafik Szymona Prandziocha

 

Kolejną odsłoną w Galerii Osobowości Katowickiego Plastyka jest wystawa Szymona Prandziocha.


Szymon Prandzioch - grafik, asystent w katedrze grafiki katowickiej ASP. Naszą szkołę, katowickiego „Plastyka”, Szymon Prandzioch ukończył w 2003 roku wykonując dyplom na specjalizacji z grafiki pod kierunkiem mgr. Edwarda Josefowskiego oraz mgr. Grzegorza Mitręgi. Następnie podjął studia na Wydziale Grafiki katowickiej ASP, którą w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem. Dyplom realizował w Pracowni Wklęsłodruku prof. Stanisława Kluski i w Pracowni Rysunku prof. Bogdana Topora. Zajmuje się grafiką, malarstwem oraz projektowaniem i realizacją wnętrz kościołów. Prezentowane na wystawie grafiki wykonane są techniką mezzotinty, zwaną również sztuką czarną. Wygląd tych prac kojarzy się z rysunkiem, ponieważ ta technika druku wklęsłego - należy do technik suchych, czyli niewymagających trawienia. W zaprezentowanych grafikach dominuje czerń, przez którą przebijają się delikatne, jasne plamy zmuszając odbiorcę do podejścia, do zbliżenia się, do zagłębienia w ten perfekcyjny obraz. Prace tego młodego, ale bardzo dojrzałego artysty, wzbudzają aurę tajemniczości i fascynację. Nastrój ten potwierdza zwłaszcza praca „Predella”, która została wyróżniona w 9 Bienalle Grafiki Polskiej w Katowicach czy „Świeca” mocno nadpalona. Prace przywodzą na myśl grafiki Albrehta Dürera, czy obrazy Hansa Memlinga, posiadają niezwykłą wartość artystyczną, wypracowaną przez naszego absolwenta, z którego jego profesorowie są bardzo dumni.
Wystawę Szymona Prandziocha w Galerii Osobowości Plastyka można zobaczyć do końca listopada na spotkanie z artystą zapraszamy pod koniec miesiąca.