Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Finisaż wystawy - Sielskie Klimaty 2017

Sielskie_Klimaty_2017.jpg

3 listopada w szkolnej galerii odbył się uroczysty finisaż wystawy poplenerowej „Sielskie Klimaty” 2017. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia. Laureatkami nagród głównych zostały: Karolina Dragon z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudzie Śląskiej oraz Aleksandra Szczyrba i Agnieszka Kutnikowska z Liceum Plastycznego w Katowicach. Nagrodzone uczennice wyjadą na zaproszenie profesora Jerzego Buzka do Brukseli. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie znaleźli się Wiesław Ciężkowski – z-ca prezydenta Chorzowa, Waldemar Kołodziej - v-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Chorzowie, Andrzej Kostek - v-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu, Joanna Pietrzyba-Waszczak – dyrektor wydziału promocji Chorzowa, ks. Proboszcz Józef Więcek, Ryszard Sadłoń.
Tym samym zakończono XII edycję imprezy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.


Gdy tysiąc dwustu ludzi w najróżniejszym wieku przybywa w deszczowy dzień do chorzowskiego skansenu, by malować i fotografować, to znaczy, że nie żyjemy w tak złych czasach, jak niektórzy chcieliby sądzić. A jeżeli jest jeszcze ktoś chętny tak ogromne przedsięwzięcie zorganizować, to oznacza, że reprezentuje on szacowną, kompetentną i poważną instytucję edukacji i kultury na miarę czasów. Kiedy dzieci stawiają parasol nad malowanym widokiem, same gotowe moknąć, świadczy to o tym, że rośnie w nich twórcza moc i miłość do sztuki i że z pewnością deszcz przedwcześnie nie zgasi zapalających się w sercach płomyków pasji.


        Między rokiem 2004 a 2014 odbyło się 11 edycji „Sielskich Klimatów”. W tym – 2017 ‒ roku po dwóch latach powróciły, by, jak wspomniałem, zgromadzić tysiąc dwustu uczestników. A zatem musiało w ostatnim okresie brakować tych mityngów. Gdy zaczynano, miały charakter pleneru uczniów szkół plastycznych z katowickiego Osiedla Tysiąclecia, ale teraz wydarzenie zdaje się nie mieć granic. W jego horyzoncie spotykają się ludzie w każdym wieku i z różnych miejsc. Jest to zatem zetknięcie wielu wrażliwości w jednej przestrzeni umiłowania piękna. Tęsknota za nim (nawet jeżeli ukryta lub nieuświadomiona) stanowi główną treść powstałych 5 października w chorzowskim skansenie podczas 12. edycji „Sielskich Klimatów” prac. Pozostają one żywym świadectwem dobrego czasu, który z nadzieją wychyla się ku przyszłości.
                                                                                                                                                                                         Jacek Kurek

Więcej informacji znajduje się na www.sielskieklimaty.plastyk.katowice.pl

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.