Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Plener malarski w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
 

DSC_0622.JPG 

 

Plener malarski w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się w ramach projektu „Współbrzmienie Sztuk” i trwał od 1 do 7 maja 2017 r.

Pomysłodawcą projektu „Współbrzmienie Sztuk” była Adrianna Poniecka – Piekutowska – Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki oraz Adam Balas – Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki. Od kilku lat, w ramach w/w projektu, odbywały się w Lusławicach malarskie plenery dla uczniów szkół plastycznych. W tym roku, także nasza młodzież została na taki plener zaproszona. W plenerze uczestniczyło 10 uczniów z naszej szkoły: Aleksandra Szczyrba [IIILP], Maria Bąk [IIILP], Maria Jarek [III LP], Weronika Karska [IIILP], Stanisława Pająk [ILP], Karolina Dyduch [IV OSSP], Daria Rogacka [V OSSP], Agata Lanczek [IV OSSP], Karolina Lubińska [IV OSSP], Marcin Rockstein [IIIOSSP] pod opieką mgr Aleksandry Klimas, jak również uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Ten 7 – dniowy pobyt wsparło finansowo Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Licealiści mieszkali w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a pracowali na terenie trzydziestohektarowego ogrodu w Lusławicach. Na obszarze arboretum znajduje się dwór państwa Pendereckich, w którym przed laty przebywał i malował Jacek Malczewski.

Finałem pleneru była wystawa prac malarskich. Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach – pan Edward Josefowski przekazał prace malarskie Dyrektorowi Europejskiego Centrum Muzycznego – panu Adamowi Balasowi. Pozostaną one w Lusławicach i będą prezentowane w pawilonach Centrum inicjując Galerię Obrazów Imiennych – Uczniów i Absolwentów Liceów Plastycznych. Na wernisaż wystawy prac uczniów przybył pan profesor Krzysztof Penderecki. Uczniowie mieli okazję podzielić się wrażeniami powstałymi podczas pleneru i podziękować za to, że mogli gościć w miejscu, mającym znaczenie dla historii i kultury polskiej. Uczennica Daria Rogacka [kl.V OSSP] w podziękowaniu podarowała obraz Profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.