Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniach 21 – 27 kwietnia uczniowie z naszej szkoły w ramach wyjazdu edukacyjnego odwiedzili Zurych, Avignon, Barcelonę, Monte Carlo i Mediolan.

DSC_0210b.JPG

W pierwszym dniu pod opieką przewodnika odbyli spacer po Zurychu - mieście w Szwajcarii -  zobaczyli m.in. Kościół Fraumunster, a w nim witraże Marca Chagalla, wybitnego malarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku; byli w Muzeum zoologicznym, zobaczyli piękną panoramę miasta.

Następnie zwiedzili miasto w południowej Francji - Avignion - zobaczyli most św. Benezeta, jednej z największych tego typu budowli średniowiecznych, zwiedzali Pałac Papieski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, spacerowali do Place de lHorloge - placu z budynkami Ratusza i Opery. Kolejne dwa dni spędzili w Barcelonie - spacerowali słynnymi barcelońskimi alejami Las Ramblas, Santa Monica, Rambla de los Capuchinos obok Plaza Real do Teatro del Liceo - drugiego po La Scali (pod względem wielkości) historycznego teatru w Europie, byli w Palacio Guell - wybitnego dzieła Gaudiego zachwycającego oryginalną linią elewacji oraz niekonwencjonalnym użyciem elementów dekoracyjnych, widzieli serce Barcelony - Barrio Gotic zwanego Rovell de lOu, spacerowali po dzielnicach: Gotyckiej i Katedralnej połączony ze zwiedzaniem Ratusza oraz Palacio de Generalitat - siedziby Kortezów Katalonii powołanych przez Jaime I, a obecnie siedziby autonomicznego rządu Katalonii, widzieli Carrer del Bispe, neogotycki, stylowy pasaż łączący Palacio de Generalitat z Casa dels Canonges, zwiedzali Katedrę Św. Eulalii, wspaniałego przykładu sztuki gotyckiej, jednej z najokazalszych budowli sakralnych w Europie, widzieli Casa Batllo, Casa Ametller i Casa Mila - La Pedrery uważanej za najbardziej dojrzałe dzieło świeckie Gaudiego, widzieli będący w budowie kościoła Sagrada Familia, który pomimo, że nieukończony - już stał się wizytówką Barcelony. Spacerowali po Parku Guell wypełnionym pracami Antoniego Gaudiego, m.in. granitowymi kolumnami tworzącymi Salę Stu Kolumn, wykładanymi potłuczoną ceramiką ławkami oraz słynną ceramiczną salamandrą. Byli w Muzeum Picassa. Wśród kolekcji muzeum znajdują się nie tylko jego słynne obrazy, ale również pierwsze szkice, które pozwoliły mu ukształtować swój niepowtarzalny styl.  Muzeum zachowuje chronologię powstania dzieł Picassa, dzięki czemu można było wyraźnie zaobserwować rozwój jego niepowtarzalnego stylu. W ostatnim dniu w Mediolanie - uczniowie zwiedzali miasto: Piazza Duomo i Katedra - symbol Mediolanu, czyli wspaniałą i monumentalną Katedrę Narodzin św. Marii w Mediolanie, Galeria Vittorio Emanuele II, XIX-wieczna galeria handlowa zbudowana została na planie krzyża, w samym środku znajduje się ogromna żelazno-szklana kopuła, Teatr La Scala - ten niepozorny na pierwszy rzut oka budynek to jedna z najsłynniejszych scen operowych na całym świecie. Zamek Sforzów i park Sempione - przed wejściem do tej ceglanej fortecy znajduje się fontanna - miejsce spotkań mieszkańców. Mury i sucha fosa otaczają spory dziedziniec, a w dalszej części widzieli muzeum Castello Sforzesco.

Wyjazd edukacyjny odbył się już po raz trzeci. Organizatorem wycieczki była mgr Karina Michalczyk - wychowawca klasy I OSSP.