Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tym razem uczniowie klas: VI OSSP, III LP i IV LP zaprezentowali swoje prace wykonane na projektowaniu graficznym. Prace stanowią próbę osobistego komentarza do otaczającej uczniów rzeczywistości. Są  świadectwem wrażliwości młodych twórców na zjawiska społeczne, świadczą o umiejętności posługiwania się takimi środkami wypowiedzi artystycznej jak symbol i metafora. Ta forma graficzna jest bliska plakatowi i stanowi wstęp do projektowania plakatów. 

 

 

Wlepka (albo vlepka) – mała forma graficzna tworzona z myślą o ingerencji w przestrzeń publiczną.  Była jedną z form wypowiedzi street artu. W zależności od miejsca i sposobu przyklejenia może być traktowana również jako wandalizm. Jest to forma komentarza rzeczywistości.

Wlepki są przyklejane w środkach komunikacji masowej oraz w innych miejscach publicznych (np. przejściach podziemnych), w miejscu widocznym (np. przy wyjściu z pojazdu, obok tylnych drzwi). 

 

Tematyka

Spotyka się wlepki o tematyce filozoficznej, politycznej, religijnej, sportowej, muzycznej, a także humorystycznej, absurdalnej lub komentujące znane postaci czy aktualne wydarzenia. Istnieje też nurt dekoracyjnych wlepek o czysto formalnych walorach. Wlepki są także używane przez twórców graffiti jako forma tagowania. 

 

Historia 

Pierwsze wlepki tworzyli już dadaiści. W Polsce historia wlepek sięga czasów II wojny światowej . Była to jedna z antyhitlerowskich akcji propagandowych, jakie prowadziła grupa Wawer na terenie Warszawy i innych miast polskich.

Wlepki występowały również w czasach PRL-u, miały wówczas charakter na ogół humorystyczny, nawiązywały często do PZPR i obnażały zakłamaną rzeczywistość.

Rozwój zjawiska nastąpił pod koniec lat 90. XX wieku i w pierwszych latach XXI wieku.