Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jeszcze wspominamy niedawną wizytę studentów z Włoch, Rumunii i Etiopii (AISEC), a już 3 października gościliśmy w naszej szkole grupę 14 węgierskich uczniów. Przybyli do nas z inicjatywą wykonania plakatów artystycznych na temat współpracy polsko - węgierskiej.

i__GRY7417.jpg

 

Najpierw wspólnie z uczniami z naszego Liceum Plastycznego, II LO im. M. Konopnickiej i VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowic w murach naszej szkoły projektowali, a później wykonywali przepiękne prace plastyczne. Warsztaty artystyczne prowadziła mgr Aleksandra Klimas i mgr Edward Josefowski. Wspólnie wykonane prace będą prezentowane w czasie kolejnego spotkania polskich i węgierskich uczniów, ale już na terenie Węgier, w Miszkolcu. Owa współpraca ma upamiętnić heroiczną postawę Polaka, Henryka Sławika, który, współpracując z Węgrem Józsefem Antallem w czasie II wojny światowej, uratował życie wielu żydowskim uciekinierom i sierotom. Sam zapłacił za to życiem. Warto pamiętać o wspomnianych dwóch wybitnych bohaterach czasów wojny, tzw. ,,Sprawiedliwych" i kontynuować tradycję przyjaźni obu narodów. Cieszymy się, że nasza szkoła ma okazję nawiązać bliższą współpracę z młodzieżą węgierską.