Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dnia 22.09.2014 r.  w naszej szkole otwarto wystawę akwareli uczniów Państwowego College'u Sztuk Pięknych im. A. K. Glebava z Mińska (Białoruś).
 
Obecni na otwarciu wystawy byli:
Liliana Micura – Dyrektor Państwowego College'u Sztuk Pięknych
Swietłana Donskaja Z-ca dyrektora Państwowego College'u Sztuk Pięknych
Alena Karpowicz –  artysta, plastyk
Michał Luty – wiceprezydent miasta Katowice
Marian Słowicki wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Edward Josefowski Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach
Joanna Nowrot – Z-ca dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach

zdjecie_nab.jpg
 
 
  
     Od 22 września 2014r. w naszej szkolnej Galerii oglądamy wystawę prac uczniów Państwowego College'u Sztuk Pięknych im. A. K. Glebava z Mińska (Białoruś). Prezentowane prace zostały wykonane w technice akwarelowej. Wiadomo, że akwarela to technika laserunkowa, w której, w zasadzie nie używa się białej farby, a wykorzystuje się jasny, często biały kolor
papierowego podobrazia do określenia nasycenia światła i różnicowania tonów barwnych. Akwarelę cechuje lekkość i świeżość, ale malowanie wymaga dużej wprawy i swobody, a wykonywanie poprawek jest bardzo trudne. Podczas pracy konieczne są: dokładna obserwacja motywu, przemyślane działanie, trafny wybór farb i tak zwana pewna ręka aby malować metodą alla prima.
     Oglądając prezentowane na wystawie prace trzeba wyrazić uznanie dla młodych autorów za ich umiejętności warsztatowe i świadome posługiwanie się tą wymagającą techniką, zarówno w portretach, jak i w martwych naturach. We wszystkich pracach widać umiejętność całościowej aranżacji dzieła poprzez kompozycję i kolorystykę, jak i sprawność w malarskim opracowaniu i zastosowaniu detalu. Widać, że młodzi adepci umieją już posługiwać się różnorodnymi efektami charakterystycznymi dla tej techniki, a stosując zarówno syntetyczną dużą plamę barwną, jak i drobne plamy konstruujące określoną strukturę kolorystyczną oraz linię o zróżnicowanej wyrazistości uzyskują interesujący rezultat harmonijnego współgrania form dekoracyjnych z elementami opracowanymi studyjnie.
     Wyjątkowość wystawy oraz wizualna atrakcyjność prac, być może dla wielu uczniów oraz pedagogów naszej szkoły będą zachętą do poszerzania doświadczeń w zakresiemożliwości stosowania, urozmaicania i wzbogacania techniki akwareli.
 
Andrzej Makowski
nauczyciel rysunku i malarstwa