Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

,,Sound of Europe: Be Active!”

Pod koniec roku szkolnego 2014, w  dniach 22-30 czerwca, Koryna Sroczyńska, uczennica klasy IV Liceum Plastycznego brała udział w szkoleniu, które odbyło się w Gruzji, w nadmorskiej miejscowości Kobuleti. Projekt nosił nazwę ,,Sound of Europe: Be Active!” i został utworzony dzięki organizacji ,,Youth Alliance AISI” oraz finansowemu wsparciu Komisji Europejskiej.

G10.jpg

 

 


W ramach programu Młodzież w działaniu szkolenie ,,training course”  jest projektem, w którym młodzi uczestnicy i liderzy mają okazję przez kilka dni rozwijać swoją wiedzę, umiejętności, a także doświadczenia w określonej dziedzinie. Codzienny program zajęć jest prowadzony przez doświadczonych trenerów, których celem jest zintegrowanie grupy. Szkolenie jednocześnie promuje inicjatywę i kreatywność uczestników. Wiąże się z tym umiejętność wpływu na własną przyszłość, aktywność, organizowanie projektów i zapewnienie nieformalnych doświadczeń edukacyjnych. Warunkiem uczestnictwa jest zaangażowanie w tematykę zajęć, dobra znajomość języka angielskiego, a także określony wiek w przedziale ustalonym zależnie od projektu.

 
    Grupa została utworzona z 30 uczestników z 10 krajów: Azerbejdżan, Estonia, Gruzja, Włochy, Mołdawia, Polska, Portugalia, Hiszpania,  Turcja i Ukraina. Według wcześniej przygotowanego przez trenera programu, każdy dzień był konkretnie zaplanowany.  Prowadzono debaty na temat aktualnych problemów dotyczących Unii Europejskiej, a także przedstawiano zalety i słabe punkty tej organizacji. Podczas pracy w grupach omawiane były sposoby i rodzaje propagowania ideologii i poglądów politycznych. Przy okazji można było podziwiać otaczający nas krajobraz. Prace często odbywały się na plaży. Każdy z uczestników miał również możliwość prowadzenia własnych zajęć, podzielenia się swoją wiedzą na określony temat. W trakcie wyjazdu dodatkowo mieliśmy przyjemność zwiedzania pobliskiej miejscowości Batumi. Tego samego dnia wieczorem została zorganizowana oficjalna kolacja, na której nie zabrakło gruzińskich tradycji. Zaczynając od chaczapuri, a kończąc na rytualnym rogu. Każdy uczestnik miał również okazję zaprezentować swoje narodowe tradycje. 
 Wyjazd zakończył się podsumowaniem naszej pracy i prezentacją dotyczącą projektów i ich realizacji. Podczas pobytu poznałam wspaniałych, pełnych entuzjazmu ludzi. Zachęcam wszystkich do brania udziału w wymianach. Dają one przede wszystkim możliwość  rozwijania własnych  umiejętności językowych oraz pozwalają poznać kulturę innych narodów.
      
Koryna Sroczyńska