Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniu 13 maja w naszej galerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy p.t. "Powroty" - z udziałem: Katarzyny Harciarek, Anny Puszczewicz, Dobrosławy Rurańskiej, Patrycji Wąsowskiej, Karola Gawrońskiego, Kamila Kocurka, Marcina Lacha. Autorzy wystawy to studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz absolwenci naszej szkoły. Na uroczystym wernisażu byli obecni prof. Jan Szmatloch, dziekan dr Lechosław Tetla i dr Marcin Białas. Wystawa ta jest pierwszą z serii wystaw pokazujących prace naszych absolwentów.

Wystawa pt. „Powroty” – Katarzyna Harciarek, Anna Puszczewicz, Dobrosława Rurańska, Patrycja Wąsowska, Karol Gawroński, Kamil Kocurek, Marcin Lach.

Galeria ZSP w Katowicach, ul. Ułańska 7a, czas trwania: 13-31 maja 2013 roku

Autorzy prac to absolwenci katowickiego Liceum Plastycznego (2010), a aktualnie studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Będąc uczniami, wyróżniali się aktywnością twórczą, kreatywnością, samodzielnością, równocześnie byli otwarci na korekty, dobrze współpracowali z nauczycielami przedmiotów artystycznych. Tworzyli grupę koleżeńską, życzliwie ze sobą konkurując, zachęcając do pracy, wzajemnie się inspirując w artystycznych działaniach. Wtedy już rozpoczęli prezentacje swoich prac na wystawach, chętnie też podejmowali zadania konkursowe, reprezentowali szkołę, uzyskując kwalifikacje do wystaw, wyróżnienia, nagrody, m.in. w Festiwalu Rysowania w Zabrzu, w Biennale Rysunku i Malarstwa w Bielsku-Białej, w konkursach: „Portret rodzinny” w Lublinie, „Sielskie Klimaty” w Katowicach, „Wariacje nt. twórczości…” w Częstochowie.

 

Kilka miesięcy temu przyszli do szkoły z inicjatywą zaprezentowania swoich aktualnych dokonań i tak jak wtedy, kiedy byli uczniami, pogodni, z pasją i zaangażowaniem przedstawili Dyrekcji szkoły i dawnym nauczycielom projekt przedsięwzięcia, zatem z satysfakcją pozostało tylko uzgodnić szczegóły organizacyjne.

Wystawa „Powroty”, która zaistniała w naszej szkolnej galerii następuje tuż po wystawie „Dyplomy 2013” i może to ma jakiś szczególny, symboliczny wymiar, ale może mieć i praktyczne znaczenie i służyć refleksji, porównaniom, analizie, zarówno uczniom, jak i pedagogom. Mając jeszcze „świeżo w pamięci” dokonania naszych tegorocznych dyplomantów, patrzymy teraz na prace studentów ASP po paru latach edukacji akademickiej. Odnajdujemy te sprawności i umiejętności, które były przedmiotem licealnych doświadczeń, także pewne elementy ujawnionego już w szkole indywidualnego „pazura” (charakterystyczne poczucie humoru, pewne preferencje formalne, zainteresowanie przestrzenią), równocześnie obcujemy niewątpliwie z nową jakością wypracowaną w pracowniach akademii, z pracami już dojrzałymi, które w sposób profesjonalny wyrażają aktualne zainteresowania i potencjał twórczy autorów.

Gratulujemy i wyrażamy uznanie wszystkim autorom wystawianych prac, odnosząc wrażenie, że także w uczelni ich postawa, osobowość, ich prace plastyczne, współpraca z pedagogami cieszą się aprobatą, o czym świadczył udział w wernisażu wykładowców ASP w osobach: prof. Jana Szmatlocha, Dziekana Wydziału artystycznego dr Lesława Tetli, dr Marcina Białasa.

Mamy też nadzieję, że ta wystawa sprowokuje kolejnych absolwentów do powrotu do liceum z prezentacją swoich aktualnych osiągnięć twórczych i jako impreza cykliczna będzie okazją do budowania jeszcze lepszych relacji między szkołą i akademią, i będzie nie bez znaczenia dla uczniów i nauczycieli.

Mgr Andrzej Makowski – nauczyciel rysunku i malarstwa.