Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W czwartek 30 września 2021 r. uczniowie dwóch klas pierwszych wyruszyli na wycieczkę do Krakowa, mekki kulturalnej i dawnej stolicy Polski. Tego dnia panawała nieco kapryśna aura, ale nie popsuła ona pogodnego nastroju świeżo upieczonych licealistów.

Część uczniów wraz z wychowawcą mgr Alicją Klonowską oraz mgr Danutą Zocłońską zwiedzanie rozpoczęła od krakowskiego Kazimierza - najlepiej zachowanej żydowskiej dzielnica w Polsce, ale i w Europie. "Starą dzielnicę żydowską" uczestnicy wycieczki zwiedzali pod opieką lokalnego przewodnika, który pokazał wiele klimatycznych miejsc związanych z kulturą tej społeczności. Spacerując uliczkami oraz słuchając ciekawych opowieści i anegdot o codziennym życiu Żydów, uczniowie poznawali historię i poczuli klimat przedwojennej Polski. Odwiedzili Synagogę Starą, Wysoką, Kupa oraz Synagogę Remuh (jedyna czynna ortodoksyjna synagoga, w której regularnie odbywają się nabożeństwa) i przylegający do niej Kirkut -  najstarszy żydowski cmentarz, na którym zobaczyli odrestaurowane zabytkowe macewy i nagrobki. Dowiedzieli się o żydowskiej tradycji kładzenia przy nagrobkach żydowskich kamieni zamiast kwiatów. Zobaczyli budynek, w którym znajdowała się szkoła dla żydowskich chłopców oraz rytualna łaźnia, czyli mykwa z wodą bezpośrednio ze źródła. Przewodnik pokazał uczniom wiele interesujących miejsc i pomógł im zrozumieć ich znaczenie, chociażby miejsca zatrzymanego w filmowym kadrze „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga. Dowiedzieli się kim była i gdzie mieszkała Helena Rubinstein, co jedzą Żydzi w czasie szabasu i jak spędzają ten czas. Odwiedzili ławeczkę Jana Karskiego, na której czas cofa się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zwiedzili również zabytki chrześcijańskiego Kazimierza: kościół św. Katarzyny, jeden z piękniejszych kościołów gotyckich w Polsce oraz kościół oo. Paulinów- słynną krakowską Skałkę z barokową figurą św. Stanisława- jednym z patronów Polski i miejscem kultu świętego, gdzie działo się wiele cudów. Tego dnia, zwiedzanie zakończyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie można podziwiać japońską grafikę Ohara Koson z pierwszej połowy XX wieku oraz wystawę fotograficzną „Pewne granice” Zbigniewa Łagockiego reprezentującą 111 zdjęć artysty.

Pozostała grupa pod opieką mgr Beaty Szwagierczak, dr Beaty Zagórskiej, mgr Joanny Nowrot przemierzyła Kraków śladami polskich artystów i nie tylko. Wśród licznych zabytków uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć witraż i secesyjne dekoracje Stanisława Wyspiańskiego w Kościele oo. Franciszkanów, Wawel, odresaturowany ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Zwiedzanie dopełniła wizyta w galerii malarstwa polskiego XIX wieku w Sukiennicach, gdzie wśród licznych prac malarskich wybitnych artystów polskich tj. Jan Matejko, Józef Chełmoński, Władysław Podkowiński, bracia Gierymscy, Aleksander Kotsis, Piotr Michałowski znajduje się również obraz patrona naszej szkoły Józefa Pankiewicza „Wóz z sianem”. Pełni wrażeń uczniowie pojechali do Białki Tatrzańskiej na integracyjny wieczór, a następnego dnia kontynuowali przygodę ze sztuką poznając twórczość zakopiańskich rzeźbiarzy Antoniego Rząsy oraz Władysława Hasiora. Na zakończenie pobytu w Zakopanem udali się na cmentarz „Na Pęksowym Brzyzku”, gdzie pośród grobów wybitnych Polaków znajdują się również groby rzeźbiarzy Antoniego Kenara, Antoniego Rząsy oraz Władysława Hasiora. Pomimo intensywnego zwiedzania uczniowie znaleźli jeszcze czas, aby poczuć atmosferę Krakowa i jesieni w górach, a swoje wrażenia z wycieczki zapisywali w formie rysunkowych i fotograficznych notatek.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu TUTAJ