Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Niepodległość.png

Ogrom strat i zniszczeń ziem polskich w pierwszych latach Wielkiej Wojny pobudził inicjatywy obywatelskie stawiające sobie za cel odbudowę Kraju. Dzięki ofiarności architektów polskich, którzy przekazali nieodpłatnie swoje projekty, opublikowano cykl wzorników architektonicznych. Oglądając te piękne projekty bez trudu można zauważyć ich związek z późniejszymi realizacjami budowlanymi w Kazimierzu Dolnym, Kaliszu, Gdańsku, Nałęczowie, Chełmie, Nowogródku, na warszawskim Żoliborzu i wielu innych miejscowościach przedwojennej Polski. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką mgr Anny Juszczyk, włączyli się w walkę o piękną Polskę budowaną na sprawdzonych wzorcach, poprzez wykonanie makiety domów zamieszczonych w publikacji.

Wystawa została wzbogacona kartami ze starych, przedwojennych gazet: „Kuryer Codzienny”, „Tygodnik Illustrowany”, „Przewodnik Katolicki”. Na tych stronach możemy zapoznać się z grami i zabawami towarzyskimi, przeczytać informację o budowie nowego teatru we Lwowie czy fragment z obrony Lwowa opisujący orlęta lwowskie. Umieściliśmy również sprawozdanie artystów polskich podpisane przez Jana Stanisławskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera.

Zachęcamy do zapoznania i przeniesienia się do początków XX wieku. Praca, wysiłek, staranność jaki włożyli uczniowie w wykonanie tej niezwykłej makiety zasługuje na naszą uwagę.