Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI AKADEMICKIEJ


Czas na wielkie zmiany, dlatego we wrześniu dla uczniów klas maturalnych, zorganizowano wyjścia do ogromnej i bardzo bogatej biblioteki- Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, znanej jako CINiBA.
Po nowoczesnej bibliotece oprowadzała nas pani bibliotekarz CINiBA, która w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, zasadach funkcjonowania biblioteki, zgromadzonych książkach (w linii prostej jest ich 56 tysięcy kilometrów), zasadach wypożyczeń. Młodzież miała czas na oglądanie zbiorów oraz okazję do założenia konta bibliotecznego. Wśród ciekawostek zobaczyliśmy wrzutnię z podziałką na książki, system przeciwpożarowy, komory
dezynfekcyjne. Uczestniczyliśmy również w warsztatach „Biblioteczne naj…”, podczas których mogliśmy z bliska przyglądać się najstarszej książce ( z roku 1489), jaką posiada biblioteka, drukom orientalnym oraz bibliofilskim m.in. książka w kartkami ze sztucznego jedwabiu. Poznaliśmy nowe terminy: pergamin, incipit, faksymile, egzemplarz obowiązkowy, starodruki, a nawet zrozumieliśmy sensowność powiedzenia „czytam książki od deski do deski”. Uczestnicząc w spotkaniu z dawną książką przekonaliśmy się, że to także dzieło sztuki, dzieło atrakcyjne wizualnie, w powstanie którego zaangażowanych było wielu światłych rzemieślników. Wspomnieć należy Jana Gutenberga, od którego zaczął się nowy rozdział w dziejach kultury, a który z zawodu był złotnikiem.