Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka uczniów i absolwentów PLSP w Katowicach do Sandomierza oraz do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

W dniu 9 października uczniowie i absolwenci PLSP w Katowicach, po raz kolejny mieli okazję odwiedzić Sandomierz, gdzie świętowano obchody 50. rocznicy wykorzystania krzemienia pasiastego przez sandomierskich artystów w biżuterii. Było to dla nas szczególnie ważne, gdyż pojawiliśmy się tam na zaproszenie samego pana Cezarego Łutowicza, który jest najważniejszym prekursorem wprowadzenia krzemienia pasiastego do biżuterii. Pan Cezary, artysta złotnik, projektant zapoczątkował tworzenie biżuterii z wykorzystaniem krzemienia pasiastego już w 1972r. Od tego czasu objął szczególną troską promowanie naszego, rodzimego, polskiego kamienia ozdobnego, który pod względem występowania jest wyjątkowy w skali światowej.

Tym razem naszym celem było uczestniczenie w sesji naukowej pt.: „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”, podczas której wysłuchaliśmy wykładu pana Łutowicza o jego 50-letniej pracy twórczej. Mogliśmy również wysłuchać opinii na temat zagadnienia związanego z działaniami promocyjnymi wokół kamienia optymizmu i przewidywaniami co do jego przyszłości. Tegorocznemu Festiwalowi Krzemienia Pasiastego towarzyszyła wystawa „Krzemień pasiasty oczami studentów”, na której znalazły się również prace naszych absolwentek Martyny Gniado, Martyny Przegendzy, Justyny Anioł i Izabeli Sragi.

W drodze do Sandomierza udało nam się również zawitać do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, którego zbiory zrobiły na nas ogromne wrażenie. Kolekcja minerałów i skamieniałości zaskoczyła nas wielością eksponowanych okazów. Oprowadzenie przez przewodnika było bardzo interesujące, obfitowało w wiele szczegółów i historii na temat pochodzenia minerałów. Podczas oprowadzenia zaprezentowano nam tradycyjny warsztat szlifierski, technologię i proces szlifowania kamieni szlachetnych i ozdobnych. Również nasi uczniowie mieli szansę samodzielnej próby oszlifowania kamienia. Mieliśmy okazję zajrzeć na współczesny warsztat jubilerski, poznać firmowe i autorskie sposoby w rzeźbieniu figurek z kamieni ozdobnych oraz pracę jubilerów. Zostaliśmy naprawdę otwarcie przyjęci przez pracowników, którymi mogliśmy porozmawiać na temat stosowanych przez nich technik złotniczych.

Wyjazd do Sandomierza i Muzeum Minerałów i Skamieniałości to kolejna okazja dla naszych uczniów, aby poznali środowisko artystów, którzy aktywnie działają i tworzą aktualne wzornictwo oraz na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu występowania, charakterystyki i zastosowania kamieni szlachetnych i ozdobnych we współczesnym projektowaniu biżuterii.

W wycieczce uczestniczyli chętni uczniowie klas II i III ze specjalizacji jubilerstwo i nie tylko: Julia Bagniak, Natalia Bandoła, Hanna Batko, Maria Kowalska, Lidia Staszewska, Kamila Zając, Katarzyna Mikulska, Emilia Kubiniok, Julia Sznapka, Zuzanna Węgrzyk, Emilia Waloń, Julia Kałamaga. W wyjeździe towarzyszyli na również absolwenci Daria Wojtal, Dominik Rybok oraz Martyna Przegendza, która aktualnie odbywa staż w naszej szkole. Całe przedsięwzięcie zorganizowała pani Izabella Kornas i jako dodatkowy opiekun pojechała pani Olga Stawarska, nauczyciele specjalizacji jubilerstwo.

Liczymy na to, że dzięki takim wyjazdom nasza młodzież będzie miała szansę na poznanie wielu aspektów w dziedzinie projektowania i wytwarzania biżuterii, a ich projekty i realizacje będą coraz to bardziej świadome, interesujące i trzymające poziom dobrego wzornictwa.

Zapraszamy go galerii

galeria (plastyk.katowice.pl)