Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
Czy to normalne, że na rekolekcjach są jaja i wino? Po co przynosić na rekolekcje pędzel do pudru? Czy może być ciekawie, kiedy w czasie rekolekcji pisze się kilka godzin?

Odpowiedź na każde powyższe pytanie brzmi TAK!!! Ale tylko w katowickim plastyku, w którym od 16 do 18 marca 2016 roku odbywały się WARSZTATY PISANIA IKON.

Każdy dzień rozpoczynał się spotkaniem z Jezusem w kościele MB Piekarskiej w Katowicach. Nauki prowadził ks. Jacek Kotisz, który przyjechał ze Słowacji by ożywić w nas wiarę. Poruszył tajemniczo brzmiące tematy: o walczących wilkach, o pieczęciach i błogosławionym marnowaniu.Każdego dnia spotykaliśmy się w szkole by pod kierunkiem Agnieszki Jasińskiej, absolwentki naszej szkoły oraz ASP w Katowicach, tworzyć Ikonę Chrystusa. Wszyscy uczniowie, dzięki możliwościom technicznym szkoły widzieli na żywo etapy pisania ikony (przenoszenie zarysów wizerunku Jezusa na zagruntowaną sklejkę, nakładanie mikstionu, złocenie szlakmetalem, kładzenie szelaku, mieszanie pigmentów z winem i jajkami i pisanie od plamy twarzy, aż po nimb krzyżowy). Następnie uczniowie udawali się na swoje miejsca pracy by nie tylko tworzyć dzieła sztuki, ale także odkrywać w sobie duchowe pokłady i łączyć się sercem z Jezusem, do którego zmartwychwstania przygotowywały nas rekolekcje.

Wiedzę o pisaniu ikon pogłębili zaproszeni do szkoły goście: dr Jan Morzycki-Markowski, pracownik Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Podstawy teoretyczne pisania Ikony oraz ks. dr Jarosław Międzybrodzki, proboszcz parafii pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Aspekt duchowy pisania Ikony.

Podczas prowadzenia warsztatów (zarówno części teoretycznej, instruktażowej, jak i praktycznej) został celowo podkreślony aspekt  religijny oparty na duchowości chrześcijańskiej, zwłaszcza prawosławnej. Warsztaty odbywały się w ciszy, którą przenikała muzyka cerkiewna, wprowadzająca modlitewny klimat tworzenia dzieł. Pracę rozpoczynała wspólna modlitwa, a zakończyło nabożeństwo błogosławieństwa ikon. Aspekt duchowy miał na celu uzmysłowienie kształcącym się artystom, iż sztuka, którą tworzą może służyć nie tylko zachwytowi i uszlachetnieniu, lecz także kontemplacji, uświęceniu i wejściu w osobistą więź z Chrystusem. W warsztatach wzięło udział ok. 170 uczniów.

ks. Tomasz Antczak - katecheta

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Plastyczne w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje jej tytuł "Brązowej Szkoły 2019".