Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
W piątek odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Stanisława Sikory. 

Za obecność w imieniu Rodziny dziękujemy.

 

PODĄŻAJ W STRONĘ ŚWIATŁA ...

Pożegnanie śp. profesora Stanisława Sikory

Współpracownicy, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Zespołu Szkół Plastycznych żegnają dziś osobę bardzo nam bliska, związaną przez całe życie zawodowe ze środowiskiem szkoły artystycznej.

Prof. Stanisław Sikora, artysta plastyk:

  • był człowiekiem prawym, cenionym, pracowitym, wrażliwym, ambitnym i utalentowanym,

  • całe swoje życie związał ze sztuką, rozumiał swoje powołanie i misję,

  • doświadczenia życiowe i obserwacje codzienności obracał w dobro i piękno.

Swoje uzdolnienia doskonalił w liceach plastycznych w Bielsku-Białej i Katowicach, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych. Konfrontował osiągnięcia twórcze z odbiorcą poprzez udział w wystawach i konkursach, zdobywał nagrody i wyróżnienia, w uznaniu zasług i osiągnięć nagradzany był wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.

Do ostatnich chwil przed atakiem choroby malował i rysował.

Ponad 50 lat pracował w katowickim liceum plastycznym, a poprzednio

w Częstochowie. Prowadził kolejno pracownie rysunku, malarstwa, liternictwa i metaloplastyki.

Wykształcił wielu uczniów dając im podstawy solidnego warsztatu i uczył poszukiwań twórczych rozwiązań Pełnił przez 16 lat funkcje zastępcy dyrektora i dyrektora szkoły, brał aktywny udział w pracach nad rozwojem szkolnictwa artystycznego.

Panie Profesorze, dziękujemy za to, że;

  • byłeś bliski młodzieży jako człowiek i twórca oraz kreowałeś oblicze szkoły,

  • wszczepiłeś uczniom zapał do pracy i przekazywanie siebie przez sztukę,

  •    byłeś przyjacielem pedagogów, młodych nauczycieli,

Będzie nam Ciebie brakowało, bowiem uczestniczyłeś we wszystkich przejawach życia szkoły, nie tylko jako czynny pracownik-artysta, ale także jako emeryt.

Społeczność szkoły łączy się w smutku z Twoimi Najbliższymi. Wiemy, że odchodziłeś otoczony miłością rodziny i do ostatnich Twoich chwil ofiarną opieką córki Grażyny, której za to serdecznie dziękujemy.

Podążaj w stronę Światła, a Twoja osobowość i dorobek artystyczny nie pozwolą zapomnieć o Tobie. Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach.

Odpoczywaj w pokoju!.

 

Irena Rączka

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Plastyczne w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje jej tytuł "Brązowej Szkoły 2019".