Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
Marcowa wystawa uczniowskiej galerii Jedynka to prezentacja dokonań i umiejętności w dyscyplinie rysunku. Autorką jest Agata Solińska, uczennica klasy II LP.
 
 
_DSC8275.jpg

 

 

Rysowanie, tak bliskie pisaniu, jest naturalną potrzebą ekspresji człowieka, będąc jednocześnie podstawą wszelkiej działalności twórczej. W pracach Agaty odnajdujemy atmosferę podobną do tej,  którą emanują  rysunki i szkice znanych wszystkim geniuszy renesansu: Rafaela Santi i Leonarda da Vinci. Srebrny sztyft autorka zamieniła na współczesny granatowy, czasem zielony długopis, używa z upodobaniem beżowo-szarych podłoży dla zmniejszenia kontrastu. W niewielkich szkicach postaci poszukuje idealnych linii, dąży do syntezy. W studiach portretowych wykazuje się dużą wprawą i pewnością gestu. W subtelnie ułożone  struktury kresek ciemnych, miękko i z wyczuciem formy wnikają gdzieniegdzie białe linie, tworzące delikatne bliki światła. Nieco inaczej forma budowana jest w dużych portretach wykonanych ołówkiem. Tutaj odnajdujemy wąską gamę walorów srebrzystoszarych, zagęszczone działanie kresek wywołuje wrażenie miękkości i zamglenia, znakomicie podkreślając charakter a także aurę portretowanych przez autorkę koleżanek z klasy. Osoby z rysunków koncentrują naszą uwagę i patrzą z łagodnością w kierunku widza.
Gratuluję autorce jej dotychczasowych poszukiwań i analitycznej, pełnej skupienia postawy. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która może stać się okazją do wewnętrznego wyciszenia i refleksją nad pięknem człowieka.                                           
                                                                                     Agata Tomiczek-Wołonciej

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Plastyczne w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje jej tytuł "Brązowej Szkoły 2019".