Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
Wiśnickie Inspiracje w Nowym Wiśniczu...

W dniach 14-18 września w Wiśnickim Plastyku odbywał się w IV Ogólnopolski Plener Fotograficzny Wiśnickie Inspiracje. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3b LP - Sandra Brzęczek i Sabina Prędka pod opieką mgr Joanny Nowrot. Ponadto w plenerze wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół plastycznych z Jarosławia, Lublina, Nowego Wiśnicza, Olsztyna, Opola, Tarnowa i Zakopanego.

W tym roku organizatorzy zaproponowali technikę talbotypii, wynalezioną w 1839 roku przez Anglika Wiliama Henry'ego Foxa Talbota, pierwszą technikę negatywowo-pozytywową.


img_a.jpg

 


Od poniedziałku do czwartku poznawaliśmy szkołę, miasteczko i okolice, poszukiwaliśmy inspiracji do zdjęć. Do momentu przygotowania negatywów wszystko było dla nas jasne. Trudności zaczęły się w procesie wykonywania odbitki w technice talbotypii. Proces wykonania odbitki w całości realizowany był przez nas ręcznie. Każdy musiał sobie samodzielnie przygotować papier, pokrywając go emulsją światłoczułą. Na tak przygotowane podłoże nakładał negatyw wydrukowany na folii i naświetlał go, bądź za pomocą lampy halogenowej, bądź - dzięki ładnej pogodzie - światłem słonecznym. Talbotypia, zwana również kalotypią jest techniką bardzo trudną, stąd nie każde naświetlanie było udane. Pomimo niepowodzeń niezrażeni zagłębialiśmy się w tajniki tej techniki, a efekty pracy zaprezentowaliśmy na zakończenie pleneru, bowiem wspólnie przygotowaliśmy wystawę poplenerową na której każdy z uczestników przedstawił jedną pracę powstałą w technice talbotypii. Wernisaż odbył się 18 września o godzinie 12:00 w szkolnej galerii. Nasza szkoła będzie kolejnym miejscem, gdzie zaprezentujemy fotograficzne wysiłki plenerowiczów. Wystawę będzie można zobaczyć w galerii naszej szkoły w trakcie ogólnopolskich warsztatów artystycznych "multimedia w sztuce", które odbędą się w listopadzie.

 

https://plus.google.com/photos/115892005853890176085/albums/6197614170715963937/6197616982842024114?banner=pwa&pid=6197616982842024114&oid=115892005853890176085

fotografie dzięki uprzejmości LP Nowy Wiśnicz - uczniowie szkoły
 

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Plastyczne w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje jej tytuł "Brązowej Szkoły 2019".