Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
WYCIECZKA GRUPY SPECJALIZACJI Z JUBILERSTWA DO SANDOMIERZA

Śladami minerałów - Krzemień pasiasty

20190506_162140.jpg

To już druga taka wyprawa młodych projektantów biżuterii w celu poznania minerału w jego miejscu występowania. Ziemia Sandomierska to jedyne miejsce na kuli ziemskiej gdzie występuje krzemień pasiasty. W neolicie używany do wyrobu siekierek, dłut o znaczeniu kultowym, obrzędowym. Kamień ten przez około 2 tysiące lat wydobywany był w Krzemionkach Opatowskich i tam rozpoczęliśmy naszą przygodę z tym szczególnym minerałem. W Muzeum Archeologicznym zobaczyliśmy zespół neolitycznych kopalni, które 16 września 1994 roku zarządzeniem Prezydenta RP zostały uznane za pomnik historii Polski. Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza. Składnikami krzemienia pasiastego są opal i chalcedon. Kamień ten posiada trzy najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego: rzadkość występowania, dekoracyjność, twardość. Zastosowanie krzemienia pasiastego w biżuterii zapoczątkował w roku 1972 złotnik, projektant, fotograf Cezary Łutowicz, który oprócz biżuterii artystycznej wykonuje małe formy rzeźbiarskie i przedmioty sztuki użytkowej to właśnie Pan Cezary, Pasjonat krzemienia pasiastego, wprowadził nas w świat biżuterii i historii Sandomierza, oprowadzając nas po miasteczku oraz Muzeum Okręgowym.

W muzeum Okręgowym zobaczyliśmy kolekcję współczesnej biżuterii z krzemieniem pasiastym w roli głównej, a miłą niespodzianką były dwie prace wykonane przez naszego Profesora Pana Tadeusza Ziętarę. Jego fascynacja i nam się udzieliła, przepiękne prace, ogrom doświadczeń i dokonań tego niezwykłego artysty jest dla nas inspiracją do stworzenia kolekcji biżuterii z wykorzystaniem tego kamienia. Pan Cezary przekazał do naszej szkolnej pracowni piękne bulwy krzemienia, a młodzież obdarował kamyczkiem krzemienia pasiastego jego malarskość i graficzność, a także forma, będzie inspiracją do realizacji nowych projektów. Na koniec naszej wyprawy spotkaliśmy się w Galerii Otwartej w Sandomierzu z Panem Mariuszem Pajączkowskim - artystą, projektantem biżuterii artystycznej i założycielem galerii. Artysta opowiedział nam o początkach polskiej artystycznej biżuterii srebrnej, pokazał biżuterię współczesnych artystów i projektantów, opowiedział o swojej przygodzie z krzemieniem pasiastym, o latach swoich doświadczeń warsztatowych i projektowych. Na koniec spotkania każdy został obdarowany plastrami krzemienia, katalogami z wystaw. Z takim bagażem wrażeń, inspiracji wróciliśmy do Katowic, ale to nie koniec przygody z krzemieniem pasiastym, to początek nowych doznań i doświadczeń w oparciu o ten interesujący, piękny kamień.                                                                                                                               

Serdecznie dziękujemy  Radzie Rodziców za udzielenie nam dofinansowania do wycieczki
Organizator projektu: Izabella Kornas I Opieka artystyczna: Joanna Barnaś-Wójcik, Izabella Kornas

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Plastyczne w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje jej tytuł "Brązowej Szkoły 2019".