baner zsp2016

Szkoła Plastyczna w Katowicach rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku, jest więc placówką z długoletnim stażem i bogatym dorobkiem w dziedzinie kształcenia plastycznego młodzieży. Nauka w Liceum Plastycznym trwa 4 lata i obejmuje kształcenie ogólnoplastyczne z rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania i kompozycji, projektowania multimedialnego, podstaw filmu i fotografii, historii sztuki, specjalności artystycznych oraz ogólnokształcące. Szkoła prowadzi kształcenie w zakresie 4 specjalności artystycznych: TECHNIKI GRAFICZNE | TECHNIKI RZEŹBIARSKIE | FORMY UŻYTKOWE: ZŁOTNICTWO | FILM I FOTOGRAFIA: REALIZACJE INTERMEDIALNE. Pod koniec klasie 1 LP uczniowie dokonują wyboru specjalizacji po rocznym zapoznaniu się z każdą ze specjalności oraz wybierają naukę na poziomie rozszerzonym z następujących przedmiotów: historia sztuki [obowiązkowo], język polski, historia, matematyka, j. obcy. Nauka w szkole kończy się egzaminem dyplomowym i maturalnym, uprawniającym do wyboru studiów w różnych dziedzinach, w kraju i zagranicą.

Aby rozpocząć naukę w Liceum Plastycznym należy pozytywnie przejść egzamin wstępny przeprowadzany zgodnie z rozp. MKiDN z dn. 15 maja 2014 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2014 r., poz. 686), na podstawie art. 20n ust. 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

Przed egzaminem wstępnym szkoła prowadzi nabór elektroniczny poprzez stronę szkoły [nie kuratorium!] oraz konsultacje prac plastycznych kandydata!

Od września do maja szkoła prowadzi nieodpłatne zajęcia dla kandydatów do klasy 1 LP w każdy poniedziałek, w godz. 16:30 – 18:00

Dlaczego szkoły nie ma w ogólnodostępnym elektronicznym systemie logowania?

ZSP, w skład którego wchodzą Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych i Liceum Plastyczne, jest szkołą artystyczną, która znajduje się pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w systemie elektronicznym znajdują się tylko szkoły, które nadzoruje Ministerstwo Edukacji. Aby przystąpić do egzaminów wstępnych do LP należy zgłosić się na konsultacje z teczką prac oraz dostarczyć wymagany przez szkołę, komplet dokumentów. Dokonanie tych formalności w odpowiednim terminie oznacza, że kandydat przystępuje do egzaminów wstępnych. Liceum Plastyczne jest dodatkową szkołą wyboru. Od roku 2016 szkoła wprowadziła własny system elektronicznego składania wniosków, nie zwalnia to jednak kandydata od osobistego złożenia dokumentów i zaprezentowania prac domowych podczas konsultacji.

Po co i jakie zaświadczenie lekarskie jest wymagane?

Zaświadczenie lekarskie jest koniecznie, żeby przystąpić do egzaminów wstępnych. Szkoła musi mieć informację o tym, czy środowisko pracowni artystycznej (farby, rozpuszczalniki, kwasy, kurz i pył) nie działa na kandydata niekorzystnie i nie wywoła u niego niepożądanych reakcji podczas pracy. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w zawodzie plastyk.

plastyk.katowice.pl    copyright © 2013 debazan