Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner zsp2016
bt doradca

IV Międzynarodowe Biennale Miniatur Włocławek 2016

Z dumą informujemy o zdobyciu najwyższych laurów 
w  IV Międzynarodowym Biennale Miniatur w 1050 rocznicę chrztu Polski, 
którego gospodarzem jest POSSP we Włocławku.


Międzynarodowe Jury przyznało:

I nagrodę dla Anny Patermann , uczennicy klasy IIIa LP za tryptyk namalowany w technice tempery na desce,
II nagrodę dla Weroniki Kałuży.również uczennicy klasy IIIa LP za tryptyk wykonany w technice malarskiej wykorzystyjącej fakturę farb akrylowych na płycie pilśniowej,
wyróżnienie  dla Karoliny Nowak uczennicy IV klasy  OSSP za pracę malarską wykonaną akrylami na tekturze.

Wystawa fotografii

Szkolna galeria Jedynka zaprasza w maju, najpiękniejszym miesiącu roku na niezwykłą wystawę prezentującą fotografie polskiej przyrody. Jej autorką jest Anna Żyła, obecnie uczennica IIIa LP. Swoje spojrzenie na otaczający ją wokół domu na wsi świat fauny i flory prezentowała z sukcesami już w kilku konkursach fotograficznych. Wczesne fascynacje autorki malarstwem secesyjnym, dziełami Józefa Mehoffera, Alfonsa Muchy, Stanisława Wyspiańskiego wpłynęły na postrzeganie koloru i linii w naturze. Taką wizję natury o intensywnych czystych barwach i formach z których  można odczytać matematyczne piękno natury w całej jej złożoności odnajdziemy na tej wystawie.

ania6.jpg

Uczniowie klasy VI OSSP oraz klasy IV LP wraz z panem dyrektorem Edwardem Josefowskim otworzyli  w czwartek 14 kwietnia wystawę DYPLOMY 2016. Wśród gości znależli się m.in. pani Maria Kamińska wychowawca klasy VI OSSP, pani Karina Michalczyk wychowawca klasy IV LP, Rodzice, nauczyciele i społeczność szkolna.

_DSC8887.jpg

Czy to normalne, że na rekolekcjach są jaja i wino? Po co przynosić na rekolekcje pędzel do pudru? Czy może być ciekawie, kiedy w czasie rekolekcji pisze się kilka godzin?

Odpowiedź na każde powyższe pytanie brzmi TAK!!! Ale tylko w katowickim plastyku, w którym od 16 do 18 marca 2016 roku odbywały się WARSZTATY PISANIA IKON.

Każdy dzień rozpoczynał się spotkaniem z Jezusem w kościele MB Piekarskiej w Katowicach. Nauki prowadził ks. Jacek Kotisz, który przyjechał ze Słowacji by ożywić w nas wiarę. Poruszył tajemniczo brzmiące tematy: o walczących wilkach, o pieczęciach i błogosławionym marnowaniu.

W ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, w niedzielne popołudnie 10. kwietnia uroczyście zainaugurowano V Ekumeniczne Dni Biblii. W czasie nabożeństwa homilię wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej biskup Marek Szkudło. Po kazaniu wręczono nagrody i wyróżnienia w Międzywojewódzkim Biblijnym Konkursie Plastycznym.

W dniach 13 i 14 kwietnia w godz. 09:00 - 15:00 odbyły się w naszej szkole „Dni otwarte". Odwiedzający nas uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum wzięli udział w warsztatach artystycznych organizowanych przez pedagogów szkoły. Warsztaty obejmowały zajęcia ze złotnictwa, rzeźby, informatyki, fotografii i grafiki. Kandydaci do szkoły mieli okazję obejrzeć zarówno pracownie naszej szkoły, jak również, wystawę dyplomów uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach.

Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy - Marty Oleksy z klasy II LP, która otrzymała II nagrodę w konkursie Umilacz czasu. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Plastycznych im. J.Malczewskiego w Częstochowie.

Serdecznie gratulujemy!

W dniach 21-23 i 30 marca 2016r. uczennice klasy 3 OSSP: Katarzyna Godula, Agata Lanczek, Julia Kawka, Agata Kempa, Karolina Lubańska oraz Martyna Piętka pod opieką B.Hanslik-Janiszewskiej zrealizowały w przychodni Uni Brackiej w Mysłowicach projekt Podwodny Świat, malując na ścianach poczekalni oraz gabinetu pediatrycznego.

 P_Ś.jpg

W piątek odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Stanisława Sikory. 

Za obecność w imieniu Rodziny dziękujemy.

 

PODĄŻAJ W STRONĘ ŚWIATŁA ...

Pożegnanie śp. profesora Stanisława Sikory

Współpracownicy, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Zespołu Szkół Plastycznych żegnają dziś osobę bardzo nam bliska, związaną przez całe życie zawodowe ze środowiskiem szkoły artystycznej.

Prof. Stanisław Sikora, artysta plastyk:

  • był człowiekiem prawym, cenionym, pracowitym, wrażliwym, ambitnym i utalentowanym,

  • całe swoje życie związał ze sztuką, rozumiał swoje powołanie i misję,

  • doświadczenia życiowe i obserwacje codzienności obracał w dobro i piękno.

Swoje uzdolnienia doskonalił w liceach plastycznych w Bielsku-Białej i Katowicach, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych. Konfrontował osiągnięcia twórcze z odbiorcą poprzez udział w wystawach i konkursach, zdobywał nagrody i wyróżnienia, w uznaniu zasług i osiągnięć nagradzany był wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.

Do ostatnich chwil przed atakiem choroby malował i rysował.

Ponad 50 lat pracował w katowickim liceum plastycznym, a poprzednio

w Częstochowie. Prowadził kolejno pracownie rysunku, malarstwa, liternictwa i metaloplastyki.

Wykształcił wielu uczniów dając im podstawy solidnego warsztatu i uczył poszukiwań twórczych rozwiązań Pełnił przez 16 lat funkcje zastępcy dyrektora i dyrektora szkoły, brał aktywny udział w pracach nad rozwojem szkolnictwa artystycznego.

Panie Profesorze, dziękujemy za to, że;

  • byłeś bliski młodzieży jako człowiek i twórca oraz kreowałeś oblicze szkoły,

  • wszczepiłeś uczniom zapał do pracy i przekazywanie siebie przez sztukę,

  •    byłeś przyjacielem pedagogów, młodych nauczycieli,

Będzie nam Ciebie brakowało, bowiem uczestniczyłeś we wszystkich przejawach życia szkoły, nie tylko jako czynny pracownik-artysta, ale także jako emeryt.

Społeczność szkoły łączy się w smutku z Twoimi Najbliższymi. Wiemy, że odchodziłeś otoczony miłością rodziny i do ostatnich Twoich chwil ofiarną opieką córki Grażyny, której za to serdecznie dziękujemy.

Podążaj w stronę Światła, a Twoja osobowość i dorobek artystyczny nie pozwolą zapomnieć o Tobie. Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach.

Odpoczywaj w pokoju!.

 

Irena Rączka

sikora

Stanisław Sikora urodził się w 1931 roku. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej. Ukończył PLSP w Katowicach. Studiował w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1958 roku pracował jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Częstochowie a od 1960 w Katowicach, prowadząc zajęcia z rysunku i malarstwa, projektowania i metaloplastyki. Kilkanaście lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora szkoły i dyrektora w roku 1980-1981.

Praca w szkole była jego wielką pasją, którą przez ponad 50 lat wykonywał z wielkim oddaniem. Angażował się w realizację celów dydaktycznych, wychowawczych i organizacyjnych, dając przykład obowiązkowości, sumienności, szacunku dla wykonywanej pracy przy równoczesnej przyjaznej postawie wobec uczniów, współpracowników i wszystkich pracowników szkoły.

Swoją twórczość artystyczną prezentował na wystawach Związku Artystów Plastyków i Wystawach Pedagogów ZSP w Katowicach. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 1 kwietnia 2016r.

Msza św. o godz. 1000 w Bazylice oo.Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach, ciąg dalszy ceromonii odbędzie się na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Marcowa wystawa uczniowskiej galerii Jedynka to prezentacja dokonań i umiejętności w dyscyplinie rysunku. Autorką jest Agata Solińska, uczennica klasy II LP.
 
 
_DSC8275.jpg

 

Gratulujemy naszej uczennicy klasy 3 A LP Sonii Foryś zdobycia Nagrody Prezydenta miasta Zamość w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym GENIUSZ KRESÓW pt. „Bolesław Leśmian - Ogrody zmysłów”. Organizatorami konkursu było Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. 

zamoscc_lesmian_forys_str_1.jpg

Z przyjemnością informujemy, że w trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu „JUNIOR DESIGN FEST 2016" w Bratysławie zdobyliśmy nagrodę indywidualną za zestaw brosz wykonanych przez Paulinę Strojniak. Przypominamy, że w roku 2015 zdobyliśmy za całość prezentacji nagrodę burmistrza Bratysławy. Na Festiwalu były reprezentowane szkoły z Austrii, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

 Bez_nazwy-2.jpg

 

Jerzy Grałek, znakomity aktor teatralny i filmowy, zmarł w wieku 69 lat. Grałek związany był z Krakowem. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, na koncie miał też role na dużym ekranie u najważniejszych polskich reżyserów. Fani seriali z pewnością znają go z małego ekranu.

jerzygralek

Jerzy Grałek ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia ukończył na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Grał na scenach w Bydgoszczy, w Olsztynie, w Łodzi i we Wrocławiu. W roku 1974 związał się z Krakowem, gdzie występował najpierw w Teatrze im. Słowackiego, a potem w Starym Teatrze. To właśnie w Krakowie odnosił największe sukcesy teatralne.

żródło: ONET

kliknij aby zobaczyć pełny artykuł.

plastyk.katowice.pl    copyright © 2013 debazan